Barrier filtračné konvice a patróny


O značke a výrobkoch BARRIER®

 

Je to iba pohár vody, alebo pohár špičkovej technológie? Rozhodnite sa sami, keď v nasledujúcich riadkoch zistíte, koľko vedy ide do každého hltu vody prefiltrovanej pomocou BARRIER®.


Iba BARRIER® Vám umožní vybrať si špecializovaný filter pre typ vody z Vášho vodovodu -  na zníženie nadmernej tvrdosti či železitosti vody alebo len štandardnú filtráciu. Pretože voda v Bratislave nie je rovnaká ako v Bardejove. Alebo Banskej Bystrici. Alebo Brezne.

 

To, čo je vo vnútri filtrov BARRIER® je tiež iné. Sú vyrobené z vysoko kvalitného plastu BASF, ktorý je schválený pre kontakt s potravinami. Aktívny karbón je vyrobený z kokosových škrupín zo Srí Lanky, ktoré majú lepšie absorpčné vlastnosti ako obyčajný aktívny karbón. Vysoko kvalitná Bayer vrstva, kde prebieha výmena iónov. A k tomu ešte unikátna technológia striebrom impregnovaného karbónu (Unique Silver Impregnated Carbon Technology - USICT), ktorá zabraňuje množeniu baktérií vo vnútri patróny.

 

Dokonale tesniace skrutkovacie patróny sú tiež o krok pred konkurenciou. Pri iných systémoch sa môže stať, že ak patrónu vložíte nesprávne, prefiltrovaná a neprefiltrovaná voda sa ľahko môžu zmiešať. Unikátny dizajn BARRIER® filtrov však zaručuje, že patrónu nainštalujete vždy správne.

 

BARRIER® je taktiež priateľskejší k životnému prostrediu a Vašej peňaženke. Každá patróna nahradí 600 plastových fliaš vody, ktoré by potenciálne mohli skončiť vyhodené v prírode alebo na skládkach odpadu zavezené hlinou. Vedúca značka na trhu prefiltruje iba 300 fliaš. BARRIER® patróny vydržia dvakrát dlhšie a prefiltrujú 300 l vody, v porovnaní so 150 l prefiltrovaných konkurenčnou patrónou. BARRIER® tak poskytne Vám a Vašej rodine čistejšiu a zdravšiu vodu, pohár ktorej stojí len 1 cent.

 

Dôkazom oddanosti k pretrvávajúcej kvalite výrobkov je výskumné laboratórium, ktoré je súčasťou výrobných priestorov a v ktorom sa neustále vyvíjajú budúce inovácie.

 

Výrobky BARRIER® sú certifikované Zlatou pečaťou (Gold Seal Certification) od Asociácie kvality vody (Water Quality Association - WQA). To znamená, že spĺňajú štandardy USA pre redukciu zápachu a pachuti chlóru (NSF/ANSI 42), redukciu kadmia, medi
a ortuti (NSF/ANSI 53) a bezpečnostné smernice o obsahu olova (NSF/ANSI 372).

Okrem toho sú výrobky BARRIER® oficiálne uznané aj Medzinárodnou asociáciou vody (International Water Association - IWA).


 

VODA

 

Voda je najdôležitejšou zložkou nášho tela. Tvorí 60-70% hmotnosti, 70% mozgu a takmer 90% pľúc. Krv obsahuje 83% vody a dokonca aj kosti, o ktorých by ste si mysleli, že sú suché, no, ako kosti, obsahujú 22% vody.

 

Čo vlastne všetka tá voda v našom vnútri robí? Reguluje telesnú teplotu, pomáha tráviť jedlo, vyplavuje z orgánov toxíny, roznáša do buniek živiny a pomáha pri ostatných životných funkciách.

Podľa všeobecných smerníc by mal dospelý človek vypiť osem 2,5 dl pohárov vody denne, v závislosti od zdravotného stavu a úrovne aktivity. V bežnej pitnej vode z vodovodu však môže byť až 300 rôznych znečisťujúcich prvkov vrátane chlóru, iónov rozpustených ťažkých kovov, nitrátov, farmaceutík a pesticídov. Prijímanie týchto látok môže zvýšiť risk kardiovaskulárnych, onkologických a alergických ochorení.

 

Možno si dvakrát premyslíte, či nalejete svojej rodine niečo menej, ako je pohár vody prefiltrovanej filtrom BARRIER®.

 

V USA sa ročne predajú miliardy plastových fliaš a menej ako 30% z nich sa recykluje. Na Slovensku sa ročne vyprodukuje takmer 40 tisíc ton PET odpadu, predovšetkým PET fliaš a približne 40% z nich sa aj vyzbiera a recykluje. Z recyklovaných plastových fliaš sa vyrábajú koberce, oblečenie, automobilové diely a áno, aj ďalšie plastové fľaše. Zvyšok sa hromadí na skládkach odpadu, kde trvá 1000 rokov a  ajviac, kým sa rozložia. Alebo sa povaľujú na uliciach, ihriskách, poliach či v lesoch, alebo upchávajú moria a oceány a plavebné kanály.

 

A buďme úprimní, fľašková voda nie je bezpečnejšia ako pitná voda z vodovodu. Zvyčajne je to pitná voda z miestneho zdroja vody. Samozrejme, je to pohodlnejšie a možno Vám viac chutí, ale jednoduchá matematika hovorí, že je mnoho drahšia ako voda z vodovodu, ktorej 1 liter stojí 0,0011 €.

 

Jedna BARRIER® patróna Vám dá 300 litrov čistej, bezpečnej a výborne chutiacej vody a ušetrí viac ako 600 plastových fliaš, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť naše životné prostredie. Pohár takejto vody pritom stojí iba 1 cent a zároveň bude Vás hriať dobrý pocit, že ste urobili dobrú vec pre budúce generácie.

 

Možno je vaša voda „tvrdá“, s vysokým obsahom minerálov. Možno vyzerá čisto, ale má nepríjemnú pachuť či farbu kvôli vysokej koncentrácii železa. Alebo možno voda pochádza zo súkromného zdroja a má nepríjemný zápach, alebo proste len chcete mať istotu a chcete vodu najprv prefiltrovať.

 

BARRIER® prevalcoval vedúcu značku na trhu v 6 zo 7 testov. Prefiltruje dvojnásobné množstvo vody a iba BARRIER® Vám dáva možnosť vybrať si špecifický filter vhodný práve pre váš typ vody - môžete znížiť tvrdosť vody, obsah železa, alebo len štandardne prefiltrovať vodu.

 

Ktorýkoľvek filter si vyberiete, BARRIER® technológia NanoPlus® odfiltruje až 99% znečisťujúcich látok.

 

Výrobky BARRIER® sú certifikované Zlatou pečaťou (Gold Seal Certification) od Asociácie kvality vody (Water Quality Association - WQA), čo znamená, že spĺňajú štandardy USA pre redukciu zápachu a pachuti chlóru (NSF/ANSI 42), redukciu kadmia, medi
a ortuti (NSF/ANSI 53) a bezpečnostné smernice o obsahu olova (NSF/ANSI 372).

 

BARRIER® patróny šetria aj Vašu peňaženku. Prefiltrujú dvakrát viac vody ako vedúca značka na trhu (300 litrov v porovnaní so 150 litrami). Pohár BARRIER® vody Vás tak bude stáť len 1 cent.

 

A ešte k tomu:

  • Zabránite zmiešaniu prefiltrovanej a neprefiltrovanej vody - patróny BARRIER® majú unikátny skrutkovací dizajn.
  • Dostanete lepšiu filtráciu - patróny BARRIER® prefiltrujú dvakrát viac ako patróny vedúcej značky a majú lepší výkon v 6 zo 7 filtračných kategórií.
  • Zdvojnásobíte enviromentálny benefit - patróna BARRIER® nahradí viac ako 600 plastových fliaš v porovnaní s 300 fľašami, ktoré nahradí patróna vedúcej značky.
  • Vyberte si ktorúkoľvek kanvicu a ktorýkoľvek filter - všetky patróny BARRIER® vždy pasujú do všetkých kanvíc BARRIER®.

 


Vyzerať a cítiť sa lepšie na jar môže byť ľahšie, ako si myslíte

Na nedostatok energie, zlé nálady a suchú a svrbivú pokožku sa po dlhej zime sťažuje mnoho ľudí, najmä žien. Ušetrite peniaze minuté za všetky tie drahé krémy a výživové doplnky. Jednoduchým riešením môže byť pitie viacej vody.

 

Dospelý človek by mal vypiť osem 2,5 dl pohárov vody denne. Na jar však naše telo vyžaduje viac vody ako normálne.

 

Pre normálne fungujúci metabolizmus a zotavenie sa ľudské telo vyžaduje pravidelný prísun čistej vody. Voda obsahuje mnoho prvok, ktoré sú pre zdravie potrebné.

 

Voda pomáha udržiavať imunitu a chráni pred rôznymi vírusovými ochoreniami. Keď sa zamyslíte, počas choroby ste smädní a nikdy hladní. Je to preto, že Vám voda pomáha zotaviť sa a chráni pred patogénnymi organizmami.

 

A čo tak zbaviť sa tých kilogramov navyše, ktoré ste pribrali v zime? Najľahšie riešenie? Pite viacej vody.

 

Vo väčšine prípadov je hlad prezlečený smäd. Takže, ak máte pocit, že ste hladní, dajte si miesto jedla dva poháre vody. Ak bol pocit hladu falošný, potreba najesť sa zmizne. Výrazne znížite množstvo skonzumovaného jedla. Hneď, ako sa Váš metabolizmus zotaví, postupne sa zmenia aj Vaše chute a miesto karbohydrátov, z ktorých sa priberá, budete preferovať ovocie a zeleninu.

 

Môže však byť ťažké piť viac vody, keď si nie ste istí, aké znečisťujúce látky vlastne v pohári vody máte.

 

Zoberte si napríklad železo. Aj laik vie povedať, že voda obsahuje príliš veľa železa podľa hnedo-oranžových  škvŕn na vani, či umývadle alebo v toalete a podľa kovovej chuti. Nepretržitá konzumácia vody s nadmernou koncentráciou železa (viac ako 0,3 mg/l) zvyšuje riziko infarktu myokardu a ovplyvňuje ľudský reprodukčný systém.

 

Ak je voda tvrdá, má vysokú úroveň solí vápnika a magnézia. Môžete to zistiť podľa toho, že sú v rýchlovarnej kanvici kúsky vodného kameňa alebo sa na batériách tvorí biely povlak. Pravidelná konzumácia tvrdej vody môže spôsobiť obličkové kamene a skeletálnu kalcinózu. Preto by tvrdosť vody mali byť zredukovaná.

 

Iné škodlivé zložky sa do vo vodného zdroja dostávajú kvôli ľudským činnostiam. Olovo z nesprávneho likvidovania autobatérií. Ortuť z nedbalo rozbitých a zlikvidovaných fluorescenčných a úsporných žiaroviek. Nikel je bežným komponentom výrobkov z ušľachtilej ocele. Chlór síce zabíja patogénne organizmy nachádzajúce sa vo vode, ale zároveň má karcinogénne a mutagénne vlastnosti. Pravidelná konzumácia chlórovanej vody môže zvýšiť riziko ochorenia na rakovinu a môže byť geneticky škodlivé.

Dokonca aj sprchovanie s príliš chlórovanou vodou môže byť škodlivé. Môže spôsobiť svrbenie a alergické reakcie. Ak po sprchovaní máme suchú a stiahnutú pokožku, siahneme po krémoch a telových mliekach, ktoré však väčšinou prinesú iba dočasnú úľavu. Chlór totiž preniká do tela aj cez póry a pľúca ho taktiež aktívne absorbujú z pár pri sprchovaní. Chlórovaná voda môže byť obzvlášť nebezpečná pre ľudí so slabou imunitou, napr. deti a tehotné ženy.

 


Je nutné filtrovať všetku vodu doma?

Je niekoľko značiek filtrov. Keď ide o naše zdravie a bezpečnosť, často si vyberieme tú najdrahšiu značku, čo však neznamená, že je to najlepšia voľba.

 


Tu je niekoľko zaužívaných mýtov o rozšírenej úprave pitnej vody z vodovodu.

 

Mýtus 1: Čím drahšia kanvica na filtrovanie vody, tým je efektívnejšia.
Všetky značky kanvíc na filtráciu vody používajú uhlíkové filtre. Tieto filtre redukujú rôzne znečisťujúce látky z vody z vodovodu, okrem patogénnych mikroorganizmov. Redukcia týchto mikroorganizmov závisí od kvality aktívneho karbónu, ktorý je vo filtroch použitý. BARRIER® filtračné patróny obsahuje iba vysoko kvalitný aktívny karbón z kokosových škrupín.

 

Mýtus 2: Prevarenie chlórovanej vody z nej urobí vodu bezpečnú na pitie.
V niektorých častiach sveta je, kvôli pôvodnému zloženiu zdroja vody, potrebné silnejšie chlórovanie vo vodárňach. Pri preváraní sa vo vode dejú komplexné reakcie, pri ktorých sa tvorí ešte viac škodlivých toxických zlúčenín vrátane dioxínov. Novo vytvorené zlúčeniny sú také silné, že nie je možné ich odstrániť prevarením. Preto sa prevarenie odporúča iba vtedy, keď už bol z vody odstránený chlór a organické zlúčeniny chlóru.

 

BARRIER® odporúča venovať špeciálnu pozornosť lokálnym záležitostiam ohľadne vody a problémom s úpravou vody. Pred tým, ako si kúpite filter na vodu, porovnajte si rôzne značky, aby ste zistili, ktorá najlepšie vyhovuje Vašim potrebám. Filtrovanie vody z vodovodu sa vždy odporúča pre lepšiu chuť vody.


Prečo musíme upravovať vodu z vodovodného kohútika?
Všetci si myslíme, že voda z vodovodu, ktorú pijeme, je čistá a bezpečná. Predsa len prešla vodárňou, kde bola dezinfikovaná a upravená tak, aby bola vhodná na pitie. V teórii je to tak, ale nie je to úplný príbeh.

Po úprave vody vo vodárni je voda vhodná na pitie, ale často má silný chlórový zápach. Chlór sa pridáva preto, aby sa výrazne znížilo množstvo baktérií a mikroorganizmov vo vode.

 

Ale chlór nie je jediný problém. Aby sa voda dostala do vodovodného kohútika, musí prejsť dlhú vzdialenosť, niekedy cez staré pokazené potrubie, ktoré môže uvoľňovať určité soli ťažkých kovov a anorganické železo (hrdza), ktoré kontaminujú vodu. Vodovodné potrubie v našej domácnosti taktiež ovplyvňuje kvalitu vody. Navyše, chlór, ktorý ostal vo vode po pridaní vo vodárni, prechádza viacerými reakciami a produkuje organické zlúčeniny chlóru. Takáto voda môže obsahovať nebezpečné zlúčeniny, ktoré v nej ostanú aj po prevarení, keďže organické zlúčeniny chlóru môžu po zahriatí vytvárať toxické látky. Ak máte v dome staré vodovodné trubky, tieto taktiež môžu uvoľniť rôzne látky do vody.

 

Kým úprava pitnej vody je dôležitou časťou nášho zdravšieho života, filtrovanie vody pomáha zlepšovať chuť a farbu, odstraňuje nepríjemný zápach a robí ju bezpečnejšou pre konzumáciu.

 

Zásoby pitnej vody

Voda je niečo, čo berieme ako samozrejmosť. V roku 1962 americký prezident John F. Kennedy: „Zabudnite na ropu, myslite na vodu.“ Dokonca sa špekulovalo, že nedostatok vody príde omnoho skôr, ako sa minú zásoby ropy v prírode.

 

Napriek faktu, že celkové množstvo vody na Zemi tvorí približne 70% našej planéty, 97,5% z toho je slaná voda v oceánoch a moriach. Zvyšných 2,5% čerstvej vody je tvorených trvalým snehom, povrchovým a podpovrchovým ľadom. Iba 2,5% vody je vhodných pre okamžité použitie a táto voda je neustále znečisťovaná a postupne sa stáva nevhodnou na pitie. Zásoby pitnej vody sa zmenšujú každým dňom, zatiaľ čo populácia ľudí na zemi a spotreba vody neustále rastie. Podľa určitých predpovedí, celková populácia ľudí na Zemi vzrastie zo 6 na 8,5 miliárd do roku 2030, čo ešte viac zhorší situáciu s pitnou vodou pre budúce generácie.

 

Výskumy, ktoré boli vykonané rôznymi medzinárodnými organizáciami, potvrdzujú aktuálnu krízu s dostatkom vody v mnohých oblastiach sveta. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization - WHO), 1,4 miliardy ľudí nemá prístup k  vode bezpečnej na pitie. Výsledkom tohto faktu je, že 1/3 celkovej populácie, alebo 2,2 miliardy ľudí zomrie na následky chorôb z nedostatku kvalitných vodných zdrojov a 250 miliónov ľudí trpí rôznymi chorobami spôsobenými nezdravou vodou.

 

Vo väčšine miest sa ešte stále používajú na dezinfekciu vody staré technológie, ako je chlórovanie. Avšak popri výhodách, vrátane odstránenia baktérií týfusu, dyzentérie, cholery a moru, táto metóda so sebou nesie aj riziko. Keď chlór reaguje s niektorými organickými látkami v upravenej vode, vzniká riziko vzniku rôznych karcinogénnych a toxických zlúčenín ako chlorid uhličitý (tetrachlórmetán), chloroform a za určitých podmienok aj nebezpečných jedov a dioxínov.

 

Taktiež je dôležité si uvedomiť, že keď sa chlór rozpustený vode dostane do žalúdka, nezničí iba patogénne organizmy, ale aj dobrú mikrobiálnu flóru.

 

Smernice pre konzumáciu vody

Aby ľudské telo mohlo správne fungovať, vyžaduje prísun približne 2 litrov vody denne. Filtrovaná voda je kľúčovou zložkou pre dobré zdravie. Tu je niekoľko tipov.

 

Keď začnete deň pohárom vody, doplníte akúkoľvek dehydratáciu spôsobenú spánkom. Vodu by ste mali piť pred jedlom. Aby správne fungoval proces trávenia, je najlepšie napiť sa približne 30 minút pred jedlom a 2,5 hodiny po jedle. Avšak, nepite vodu po mastných jedlách (toto zadrží jedlo v žalúdku) a po čerstvom ovocí (spôsobuje plynatosť).

 

Prečo je lepšie piť obyčajnú vodu miesto ochutených a sýtených nápojov. Predsa len sú primárne tvorené vodou a skvele uhasia smäd. Niektoré z obľúbených ochutených nápojov obsahujú zložky, ktoré menia chemické zloženie tela. Dokonca aj mlieko je jedlo a mali by sme ho tak brať. Aby naše telo mohlo správne fungovať, vyžaduje každodenný príjem vody a nič ju nevie nahradiť.

 

Jedna supermodelka raz povedala: „Štíhla postava? Žiaden problém. Vypite veľkú fľašu vody každý deň, aby ste z tela odstránili toxíny a odpady metabolizmu.“

 

Tvrdá voda

Máte v rýchlovarnej kanvici biele alebo kalné usadeniny? Má umývačka riadu alebo ohrievač vody usadeniny na ohrevnom telese? Všimli ste si, že voda dobre nepení? Máte biele usadeniny na batériách? Vitajte vo svete tvrdej vody.

 

Ak ste odpovedali „Áno“ na ktorúkoľvek z týchto otázok, máte tvrdú vodu.

 

Tvrdá voda je spôsobená soľami vápnika a horčíka rozpustenými vo vode. Tieto soli sú potrebné pre správny vývoj tela. Avšak nadmerný obsah týchto solí môže byť zdraviu škodlivý a môže viesť k vzniku obličkových a žlčových kameňov.

 

Tvrdosť vody z vodovodu by mala byť regulovaná, ale nie kompletne odstránená, lebo niektoré tieto soli sú dobré pre zdravie. Prílišnú tvrdosť môže ľahko odstrániť pomocou špeciálneho filtrovania známeho ako zmäkčenie vody. Iba BARRIER® ponúka špeciálny filter pre tvrdú vodu.

 

„Železná“ voda

Takáto voda má silný a nepríjemný zápach, nedobrú chuť a spôsobuje hnedo-oranžové škvrny v umývadlách, vaniach, toaletách.

 

Aký je vzťah medzi železom a vodou? Samozrejme, voda spôsobuje hrdzavenie železa. Prekvapivo je však možné nájsť vo vode mnohé druhy železa v obyčajne vode z vodovodu.

Železnaté železo je vo vode vtedy, keď sa tvoria červeno-hnedé usadeniny na dne nádoby, ktorá ho obsahuje.

 

Koloidné železo obsahuje maličké nerozpustné čiastočky alebo koloidy. Miesto usadenín na umývadlách a vaniach, ostávajú vo vode v pohári, ktorú pijete. Tento typ vody vyzerá žlto-hnedý.

 

Bakteriálne železo sa objavuje vtedy, keď sa železo kombinuje s baktériami. Niektoré mikroorganizmy využívajú pre svoj životný cyklus energiu z rozpusteného železa. Menia železnaté železo na železité železo, ktoré je chránené v želé kapsli okolo baktérie.

Železo sa do vody môže dostať aj zo starých pokazených vodovodných trubiek. Takáto voda síce spĺňa požiadavky na obsah anorganického železa a je bezpečná na pitie, ale silná kovová pachuť je nepríjemná.

 

Keď voda prechádza starými hrdzavými vodovodnými trubkami, mení chémiu vody a vytvára chemické zlúčeniny. Existuje podozrenie, že neustále pitie vody so zvýšenou koncentráciou železa (viac ako 0,3 mg/l) zvyšuje riziko infarktu myokardu a ovplyvňuje ľudský reprodukčný systém.

 

Odstránenie železa z pitnej vody je dôležité, keďže nadmerný príjem môže viesť k vážnym onkologickým a iným ochoreniam. Filtrovanie odstraňuje železo z vody. Filtre sa používajú aj na odstránenie nadmernej koncentrácie anorganického železa pri základnej úprave vody pri odstraňovaní iných závažnejších znečisťujúcich látok.

 

O filtroch s aktívnym karbónom

Filtre s aktívnym karbónom poskytujú optimálnu úpravu vody pre domácnosti. Ako hlavný absorpčný komponent obsahujú aktívny uhlík. V dnešnej dobe existuje mnoho výrobcov takýchto filtrov.

 

Aktívny uhlík efektívne absorbuje veľa hlavných nečistôt z vody z vodovodu.

 

Absorbuje chlór a organické zlúčeniny chlóru. Chlór sa do vody pridáva vo vodárňach, aby sa zabránilo rozmnožovaniu patogénnych mikroorganizmov. Organické zlúčeniny chlóru sú výsledkom interakcie chlóru s prirodzene sa vyskytujúcimi organickými zložkami vo vode.

 

Všetky filtre s aktívnym karbónom v domácnostiach by mali odstraňovať chlór a organické zlúčeniny chlóru. Ich účinnosť závisí od kvality aktívneho karbónu. Aktívny karbón vo filtroch BARRIER® sa vyrába z kokosových škrupín v ekologicky čistom prostredí Srí Lanky a je impregnovaný striebrom (Unique Silver Impregnated Carbon Technology - USICT), aby sa zabránilo množeniu baktérií vo vnútri samotného filtra.

 

Hoci voda z vodárni je vo všeobecnosti bezpečná na pitie, ak žijete v oblastiach na vidieku, kde sa voda čerpá z otvorených vodných zdrojov ako sú napr. plytké studne, odporúča sa, aby ste vodu najprv prefiltrovali cez filter s aktívnym karbónom a potom prevarili, aby ste efektívne odstránili mikroorganizmy.

 

Vodné filtre sa odporúčajú aj preto, lebo zachovávajú pôvodné minerálne zloženie pitnej vody vrátane užitočných mikroelementov.

 

Aktívny karbón

Aktívny karbón je pórovitý materiál skladajúci sa z karbónu, vyrobený z fosílneho materiálu alebo dreveného uhlia odstránením živičných zložiek a karbonizáciou polymérov. Je to vysoko priepustný materiál s veľkou povrchovou plochou, ktorá spôsobuje vysokú absorpčnú schopnosť a zachytáva aj tie najmenšie čiastočky vrátane chlóru, organických zlúčenín chlóru (chloroform), pesticídov, ropných derivátov (benzén) a odstraňuje nepríjemné zápachy a pachute. Vo vodných filtroch sa používa v granulovanej alebo práškovej forme.

 

Reverzná osmóza (RO)

Proces, pri ktorom sa rozpustené anorganické pevné látky (napr. soli) odstránia z vody.  Vysokým tlakom sa voda pretlačí cez polopriepustnú membránu, ktorá je hrubá asi ako celofán. Membrána vytvára bariéru, cez ktorú prejde iba voda, nie znečisťujúce látky. Táto metóda nie je úplne ideálna pre bežne upravenú komunálnu vodu, ktorá často obsahuje chlór a prchavé organické chemikálie, ktoré sú schopné prejsť cez membránu. Metóda RO produkuje kyslú vodu, ktorá môže odstrániť vápnik a iné potrebné minerály zo zdravých kostí a zubov.

 

FAQ (často kladené otázky - frequently asked questions)

Môžem si vodu prevariť miesto prefiltrovania?

V niektorých častiach sveta je, kvôli pôvodnému zloženiu zdroja vody, potrebné silnejšie chlórovanie vo vodárňach. Pri preváraní sa vo vode dejú komplexné reakcie, pri ktorých sa tvorí ešte viac škodlivých toxických zlúčenín vrátane dioxínov. Novo vytvorené zlúčeniny sú také silné, že nie je možné ich odstrániť prevarením. Preto sa prevarenie odporúča iba vtedy, keď už bol z vody odstránený chlór a zlúčeniny organického chlóru, alebo vtedy, keď to vodáreň odporúča.

 

Ako viem, čo obsahuje voda z môjho vodovodu?

Ak chcete presnú analýzu, obráťte sa na miestny/mestský úrad a oni Vám odporučia, kde vodu môžete nechať otestovať. Ale aj bez testovania viete na základe niektorých znakov zistiť, čo sa vo vode nachádza. Možno ste zaznamenali silnú chlórovú chuť alebo silný chlórový zápach. V prípade tvrdej vody zasa vidíte biely povlak na vodovodných batériách alebo na dnes rýchlovarnej kanvice. Ak máte v toalete alebo na umývadlách hnedo-oranžové škvrny alebo ste si všimli kovovú pachuť vody pri pití, voda má vysoký obsah železa. Iba BARRIER® ponúka filtračné patróny pre špecifické problémy vody - pre zníženie nadmernej tvrdosti či železitosti alebo jednoducho pre bežnú filtráciu.

 

Ako často by som mal/a vymeniť BARRIER® filtračnú patrónu?

Informácie o výmene patróny sú v návode na použitie, ktorý je súčasťou každej filtračnej kanvice a náhradnej patróny. Návod vo formáte PDF nájdete aj na stránke www.hama.sk v sekcii Dokumenty pri každom výrobku BARRIER®. Frekvencia výmeny závisí od počtu osôb, ktoré kanvicu používajú a množstva vody prefiltrovanej za deň. Odhad je založený na tom, že každá osoba vypije 1-2 l denne, čo vedie nasledovným výsledkom:

 

1 osoba: 2,5 -3 mesiace

2 osoby: 2 mesiace

3 osoby: 1,5 mesiaca

4 osoby a viac: 1 mesiac

 

Kanvice Grand Neo, Smart a Style majú na veku mechanický indikátor výmeny patróny, ktorý Vás, po správnom nastavení počtu osôb a dátumu vloženia patróny, upozorní na to, že je čas patrónu vymeniť.

 

Je pravda, že voda sa dá upravovať pomocou striebra?

Striebro má dezinfekčné vlastnosti a ako také je prirodzeným inhibítorom baktérií. Patróny BARRIER® obsahujú unikátnu technológiu striebrom impregnovaného karbónu (Unique Silver Impregnated Carbon Technology - USICT), aby sa zabránilo množeniu baktérií vo vnútri patróny.

 

Čo je tvrdá voda?

Ak máte tvrdú vodu, na uvidíte na vodovodných batériách, zahrievacích telesách v práčkach, umývačkách riadu, kávovaroch alebo pomôckach na varenie práškovú bielu vrstvu. Táto vrstva sa tvorí z nadmerného množstva solí. Čím skôr sa takáto vrstva vytvorí, tým vyššia je koncentrácii týchto solí vo vode. Nadmerná tvrdosť vody by sa mala odstrániť, pretože nadmerná koncentrácia solí vápnika a horčíka je nezdravá. Tieto soli zvyšujú riziko tvorby kameňov v obličkách a žlčníku. BARRIER® ponúka špeciálny filter na redukciu tvrdosti vody.

 

Čo je vo vnútri filtračných patrón BARRIER®?
Hlavným elementom je vysoko kvalitný aktívny karbón, ktorý je v nízkych koncentráciách ošetrený exkluzívnou unikátnou technológiou striebrom impregnovaného karbónu (Unique Silver Impregnated Carbon Technology - USICT). Striebro je známe svojou schopnosťou obmedzovať rast škodlivých mikroorganizmov. Každá patróna taktiež obsahuje špeciálnu vrstvu, kde prebieha výmena iónov, aby sa zredukovalo množstvo iónov toxických kovov a znížila tvrdosť vody z vodovodu.

 

Aký je rozdiel medzi jednotlivými modelmi kanvíc BARRIER®?

Kanvice sa líšia iba objemom a vylepšenými vlastnosťami. Rozdiely zahŕňajú napr. gumový spodok, ktorý chráni povrchy pred poškriabaním a zabraňuje, aby sa kanvica šmýkala po povrchu, alebo indikátor výmeny patróny oproti tým, ktoré ho nemajú. Všetky patróny BARRIER® však pasujú do všetkých kanvíc BARRIER®.

 

Ktorá voda je lepšia, fľašková alebo filtrovaná?

Fľašková voda je vo všeobecnosti filtrovaná voda (s výnimkou minerálnych vôd). Je filtrovaná pomocou reverznej osmózy (RO) alebo jednoduchého sedimentového filtra. Alebo nemusí byť filtrovaná vôbec. Každopádne, spotrebiteľ nemá možnosť zistiť, ako dlho bola voda uskladnená predtým, ako si ju kúpil a vypil. Počas tohto času môžu určité zložky obsiahnuté v materiáli balenia, ako aj zložky z fľaše samotnej, preniknúť do vody.

 

Ktorá voda je lepšia, filtrovaná alebo destilovaná?

Filtrovaná voda je vhodnejšia. Destilovaná voda je „mŕtva“ voda. Neobsahujú žiadne soli, ktoré naše telo potrebuje a hodnota pH je ďaleko od normálnej hodnoty (destilovaná voda je voda s kyslým pH). Naše telo potrebuje nielen tekutinu, ale aj množstvo iných látok rozpustených vo vode.

 

Prečo jednoducho nemôžem nechať vodu sadnúť, aby škodlivé látky padli na dno a iné chemikálie by sa proste vyparili?
Počas tohto procesu by sa vyparili iba nestabilné látky ako napr. chlór, ale väčšina ostatných škodlivých substancií by sa ani nevyparila, ani neusadila na dne. Ostali by rozptýlené vo vode.

 

Prečo je chlórovaná voda škodlivá?

Voda sa chlóruje vo vodárňach, aby sa podstatne znížilo množstvo baktérií a mikroorganizmov, avšak samotný chlór sa z vody neodstráni. Preto voda, ktorú ide z vodovodného kohútika v domácnosti, obsahuje chlór a organické zlúčeniny chlóru. Pitná voda nie je jediná cesta, ako sa tieto zlúčeniny dostanú do nášho tela. Niektoré môžu byť absorbované cez kožu počas sprchovania alebo kúpele alebo inhalované počas varenia či prania. Organické zlúčeniny chlóru majú toxický účinok na telo spôsobujúci nesprávne fungovanie kardiovaskulárneho a reprodukčného systému. Všetky filtračné patróny BARRIER® sú certifikované Asociáciou kvality vody (Water Quality Association - WQA) a efektívne odstraňujú pachuť a zápach chlóru (estetický chlór).